„Komandoje fantastiška yra sugebėti parodyti, kad pats produktas yra daugiau negu jo atskirų dalių suma, o maža komanda gali pasiekti išties nuostabių rezultatų“, – teigia „EuropaBio“ generalinė direktorė Claire Skentelbery, viena iš keturių pagrindinių rugsėjo 29 d. vyksiančios platformos „Women in Biotech 2021“, skatinančios moterų lyderystę gyvybės mokslų ir biotechnologijų srityse, pranešėjų. Šiųmetė renginio tema – „Women empower teams“.
„EuropaBio“ yra didžiausia ir įtakingiausia Europos biotechnologijos pramonės grupė, vienijanti daugiau kaip 2600 biotechnologijų įmonių. Šiemet savo 25-metį mininti asociacija iš esmės veikia europiniu lygiu palaikydama dialogą su Europos Parlamentu, Europos Komisija ir Ministrų Taryba. „EuropaBio“ siekia daryti poveikį teisiniam biotechnologijų reguliavimui, ypač sveikatos apsaugos ir pramoninės biotechnologijos sektoriuose.
Claire Skentelbery, viena iš keturių „Women in Biotech 2021“ pranešėjų, sutiko pasidalinti įžvalgomis apie savo, kaip „EuropaBio“ vadovės, patirtį formuojant komandą ir kodėl moters vaidmuo komandoje yra būtinas.
Pastaraisiais metais sėkmingai vadovavote ne vienai biotechnologijų srities organizacijai, o šiuo metu stovite už didžiausios biotechnologijų sektorių vienijančios organizacijos Europoje vairo. Vyrų ir moterų, dirbančių šiame sektoriuje, procentas panašus, tačiau moterų, užimančių vadovaujančias pareigas, procentas gerokai mažesnis. Kaip galėtumėte tai paaiškinti? Su kokiais iššūkiais susiduria moteris, norinti užimti vadovės poziciją?
Visuomet maniau, kad moterys yra labiau kritiškos sau nei vyrai. Dažnai, jei nėra šimtu procentu užtikrintos, veiklos nesiims. Tokiam nepasitikėjimui savo jėgomis susiformuoti padėjo ir dažnos hierarchinės struktūros, kur vyrai, kalbant apie aukštesnes vadybines pozicijas, vis dar dominuoja. Aš pati nuo pat pradžių dirbau sau, nebuvau nuo ko nors priklausoma. Taip išmokau „pūsti savo dūdą“, užsibrėžti aiškius tikslus, supratau, kad jeigu nori turėti darbą, turi dėti pastangas, nes darbai iš dangaus nenukrenta. Taip pat išmokau, ypač turint mintyje mano dabartinę poziciją, suprasti, kad ką nors pradėdamas nežinai, kaip bus, tačiau žinai, kad galėsi greitai mokytis, įveikti kliūtis, įgysi neįkainojamos patirties. Darbo pokalbyje atviras kalbėjimas apie savo įgūdžių spragas yra iš esmės geriau, negu demonstravimas, jog išmanai viską. Tai tik fasadas, kuris veikiausiai atsisuks prieš tave patį. Juk žmonės neretai pasiruošę pasiūlyti savo pagalbą.
Kas, jūsų nuomone, yra gera komanda? Koks jos vaidmuo tokiose organizacijose kaip jūsų?
Komanda yra daugiau nei vien tik atskirų žmonių rinkinys, nepaisant to, kokie talentingi jie bebūtų. Tai ir noras įsipareigoti, dalytis darbų planavimu bei dirbti, taip pat džiaugtis kitų komandos narių pasiekimais. „EuropaBio“ yra specialistų, turinčių įvairių žinių ir įgūdžių, mišinys vienoje komandoje. Turint mintyje sudėtingas temas, kuriomis kalbame, džiugina tai, kad visuomet galima pasinaudoti tų žmonių patirtimi bei žiniomis.
Gal galėtumėt pasidalyti patirtimi iš savo praktikos, kaip įgalinti komandą? Kokių tam reikia įgūdžių?
Nors nežinau magiškos formulės, tačiau visuomet stengiuosi kiek įmanydama rodyti entuziazmą dėl to, kas susiję su individualiu komandos nario darbu ir tikslais. Viskas turi turėti savo vertę ir tą reikia aiškiai pasakyti. Mane visuomet motyvavo galutinis rezultatas, todėl tai yra geras atspirties taškas siekiant užtikrinti, kad kiekvienas galėtų pasiekti tai, ką laiko vertinga. Komandoje taip pat fantastiška yra sugebėti parodyti, kad pats produktas yra daugiau negu jo atskirų dalių suma, o maža komanda gali pasiekti išties nuostabių rezultatų.
Jeigu turėtumėt galimybę suburti savo svajonių komandą, kokia ji būtų?
Puikus klausimas. Tačiau tai nesusiję su tuo, kad iškart turi būti suburta nuostabi komanda, bet su jauduliu, kai pradedama nuo tinkamų sudedamųjų dalių ir kartu kuriama, kad būtų pasiekta rezultatų, kurių mastas viršija komandos dydįVisų komandos narių nuomonė sukuria patį sėkmingiausią produktą, todėl svarbu išlikti kritiškiems ir realistiškiems nustatant tikslus – dalis komandos augimo yra mokymasis tai daryti produktyvioje ir palankioje atmosferoje. Kai komanda efektyviai dirba, aukščiau tik dangus.
Kas jus kaip „EuropaBio“ generalinę direktorę motyvuoja labiausiai?
Biotechnologijos sektorius Europoje išgyvena kritinį metą. COVID-19 pandemija atskleidė šio sektoriaus pajėgumus diagnostikoje, vakcinų gamyboje ir kitose sveikatos inovacijose, taigi turime ir toliau stiprinti tai, kas lėmė, jog visa tai tapo įmanoma. Klimato kaita skatina biotechnologijomis paremtą gamybą ir kitus procesus. Skirtumas tarp nafta ir biotechnologija paremtos gamybos poveikio aplinkai didžiulis, o mes turime tik mažą ir trumpalaikę galimybę planetai suteikti šansą pasirinkti teisingą kryptį.
Išsamesnio pokalbio su Claire Skentelbery ir kitomis savo srities lyderėmis kviečiame klausytis rugsėjo 29 d. 15 val. „Women in Biotech 2021“ nuotoliniame renginyje, kuris bus tiesiogiai transliuojamas renginio portale, LRT.lt bei Lietuvos biotechnologų asociacijos „Facebook“ paskyroje. Klausytojai turės unikalią progą užduoti ir savo klausimus.